Túl sok rebarbara termett a kertedben és nem tudsz vele mit kezdeni? Esetleg kaptál egy adagot, de még soha nem készítettél belőle semmit? Íme egy remek ötlet, a gyömbéres rebarbarakompót, melyet a hideg téli hónapokban élvezhetsz.
Miért éppen gyömbérrel? Mert együtt alkotnak egy ízletes, harmonikus és tápláló kombinációt. A gyömbér pikáns és fűszeres íze remekül kiegészíti a rebarbarát, és egyedi ízvilágot kölcsönöz neki. Emellett a gyömbérnek számos jótékony hatása van a szervezetünkre, mint például immunerősítés, valamint gyulladáscsökkentő és emésztést segítő hatás.
Lépésről lépésre bemutatom, hogyan készítheted el a gyömbéres rebarbarakompótot. A folyamat végtelenül egyszerű, az eredmény pedig garantáltan tökéletes lesz, ha követed a leírást. Kitérek röviden az alapanyagokra is, hisz érdemes tudnod, hogy mit miért használok a rebarbarakompóthoz.
Mi a rebarbara?
A rebarbara a tavasz első hírnökei közé tartozó, évelő növény. A rebarbara szárai a kora tavaszi hónapokban, április körül kezdenek megjelenni. A legnagyobb terméshozamot májusban és júniusban érik el, ekkorra lesznek a szárak kellőképpen vastagok és zamatosak. Ezen időszak alatt lehet a legjobb minőségű rebarbarát beszerezni, ilyenkor érdemes a téli rebarbarakompótot is elkészíteni.
A leggyakoribb rebarbara fajta a piros szárú változat, de vannak sárga és zöld szárral rendelkező bokrok is. A levelek nem ehetők, mert magas oxálsav tartalmuk miatt mérgezőek lehetnek. A rebarbara szára igen gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, mint például az A-vitamin, C-vitamin, K-vitamin, kálium, kalcium, foszfor és magnézium.
Jelentős rostforrás is, amely elősegíti az emésztést és hozzájárul a telítettségérzéshez. Kalóriatartalma rendkívül alacsony, így a diétás étkezésbe is beilleszthető, már ha nem öntjük nyakon cukorral.
A rebarbara tulajdonképpen zöldség, de inkább úgy használjuk, mintha gyümölcs lenne. Leggyakrabban rebarbarakompót, lekvár, szörp, vagy rebarbarás pite készül belőle. Magyarországon nem tartozik a legelterjedtebb növények közé, sokan nem kedvelik a fanyar íze miatt. De egy remek ételpárosítással és egy jó recepttel könnyen ízletessé varázsolható.
Gyömbér
A gyömbér egy gyökérzöldség, amelyet széles körben használnak a világ különböző részein, kulináris és gyógyászati célokra egyaránt. A gyömbér gyökere tömör, vaskos, szálas. Kívül barnás réteg fedi, belül világossárga színű. A friss gyömbér aromás illatú és erőteljes, kissé csípős ízű.
A gyömbérben található hatóanyagok közé tartozik a gingerol, amelynek gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatást tulajdonítanak. Ezenkívül a gyömbér tartalmaz vitaminokat (például C-vitamint), ásványi anyagokat és rostokat is.
A gyömbért széles körben használják a konyhában. Gyakran ízesítőnek vele húsokat, zöldségeket, de tenger gyümölcseihez is remekül illik. A friss gyömbér nagyszerű kiegészítője a frissen facsart zöldség, vagy gyümölcsleveknek. A gyömbérteát is érdemes kipróbálni. amely kellemes melegítő hatással lehet a hideg időben.
Gyógyhatásai közül leggyakrabban gyomorbántalmakra és immunerősítésre használjuk. A gyömbér fogyasztása csökkenti a puffadást, nyugtatja a gyomrot, segíti az emésztést, de hányinger és gyomorrontás esetén is hatásos.
Megfázásos, influenzás idöszakban sem maradhat ki a gyömbérfogyasztás, hisz vírus- és baktériumellenes hatóanyagokat tartalmaz, csökkenti a lázat és csillapítja a köhögést.
Nyírfacukor
A rebarbarakompót édesítésére nyírfacukrot használok. A nyírfacukor, más néven xilit, egy természetes eredetű édesítőszer, amelyet főként nyírfafák kérgéből nyernek ki. Ez a fehér, kristályos anyag édes ízű, de alacsonyabb kalóriatartalmú és alacsonyabb glikémiás indexű, mint a hagyományos cukor.
A nyírfacukor az utóbbi években növekvő népszerűségre tett szert, mivel számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik. Az egyik legfontosabb jellemzője az, hogy alig, vagy egyáltalán nem befolyásolja a vércukorszintet, ezért ideális választás lehet cukorbetegek, valamint az inzulinrezisztenciával vagy cukorbetegség kockázatával rendelkező emberek számára.
A nyírfacukor édesítőerőssége közelít a hagyományos cukoréhoz, így könnyen helyettesíthető vele ételek és italok készítése során. Használható például süteményekben, pitékben, italokban, és más édességekben. Fontos megjegyezni azonban, hogy a nyírfacukor túlzott fogyasztása esetén hashajtó hatása lehet, ezért ajánlott mértékkel használni.
A gyömbéres rebarbarakompót hozzávalói
- Rebarbara (egy 7 dl-es üveghez kb. 4-5 szál)
- Gyömbér (egy 7 dl-es üveghez kb. egy 5-7 cm-es darab)
- Nyírfacukor (egy 7 dl-es üveghez 3 evőkanál)
Tartósítószer:SEMMI!! Ha a befőttes üvegek alaposan csírátlanítva vannak, a fedők pedig jól zárnak, akkor nincs szükség tartósítószerre. Évekig eláll, már ha maradna…
Előkészületek:
- Befőttes üvegek előkészítése: mosása, csírátlanítása, melyről egy teljes leírást készítettem korábban. Érdemes elolvasni, hátha találsz benne új információt is. Mindig több üveget fertőtlenítek, hogy a rebarbarakompót készítése közben nehogy előálljon az üveghiány problémája.
- Dunsztoló láda: az elkészült rebarbarakompótos üvegeket száraz dunsztban fogom tárolni, így ennek a helyét is előre el szoktam készíteni. Egy ládát, vagy egy erős dobozt kibélelek egy pléddel és odakészítek két télikabátot is.
- Gyömbér tisztítása, felszeletelése. A gyömbér külső, vékony rétegét késsel szoktam lekaparni, mintha egy fiatal sárgarépát tisztítanék. A megtisztított gyömbért kb. 2 mm-es szeletekre vagdosom.
- Rebarbara előkészítése: a rebarbaraszárakat folyó vízben alaposan megmosom, majd a külső, vékony, hártyaszerű héját lehúzgálom róla. Találkoztam már olyannal, aki ezt nem teszi meg, nekem nem vált be, ha rajtahagyom. Többnyire szálas, ehetetlen rész, én inkább lehúzgálom. A megtisztított rebarbarát 2 cm-es darabokra vagdosom.
Rebarbarakompót készítése
A recept igazán egyszerű, nem kell hozzá mérleg sem. Mindegy mennyi az alapanyagod, mert az adagolást nem a teljes mennyiséghez, hanem egy 7 dl-es üveghez mérjük.
- A befőttes üveg aljára 3-4 szelet gyömbér kerül.
- Az üveget félig rakom a feldarabolt rebarbarával, amire egy újabb réteg gyömbér kerül.
- Újból rebarbara következik, majd befejezem a rétegezést 3-4 szelet gyömbérrel.
- A rebarbara tetejére végül 3 evőkanál nyírfacukrot kanalazok. Ez az adag egy 7 dl-es üveghez van számolva, de ha az üvegeid kisebbek, akkor kevesebb, ha nagyobbak, akkor több cukrot tehetsz hozzá. Nyírfacukor helyett használhatsz hagyományos cukrot, mézet, eritritet, szteviát, vagy más egyéb cukorhelyettesítőt, de az ízlésednek megfelelő arányt neked kell megtalálni, mert ezekkel még nem készítettem rebarbarakompótot.
Amint kiadagoltam az összes rebarbarát, kezdődik a forrázás. Ezt a technikát már több más kompót készítésekor is alkalmaztam, mint pl. a gyömbéres almakompót, vagy az ecetes szilva esetén, így már kitapasztaltam, hogy mikor a legjobb a végeredmény.
Az a tapasztalatom, hogy mindegy hány üveg kompótot készítek, egyszerre mindig csak egy üveggel foglalkozok, nem forrázom le az egészet egyszerre. Tehát, a forrázás menete a következő:
- Vízforralóval vizet forralok, majd a felforralt vizet ráöntöm egy üveg rebarbarakompótra úgy, hogy az üveg tele legyen.
- Várok 1 percet, amíg a rebarbara és az üveg átmelegszik. Ezáltal a víz kissé lehűl. Ezért jön a második forrázás.
- Az üvegben levő vizet beleöntöm egy rozsdamentes lábasba. Kiöntés közben a rebarbarát egy kanállal lefogom, hogy ne essenek bele a rebarbaradarabok a lábasba.
- Mivel az üveg át van forrósodva, konyharuhával szoktam megfogni, nehogy leforrázzam a kezem leöntés közben.
- A kiöntött vizet újból felforralom a tűzhelyen.
- Az újból felforralt vizet visszaöntöm az üvegbe.
Ekkor a befőttes üveg fedelét rácsavarom az üvegre, majd óvatosan megfordítom az üveget, vagyis fejre állítom. Ezt két okból teszem, egyrészt a forró lé fertőtleníti az üveg száját, másrészt megmutatja, hogy a fedő tökéletesen zár-e. Ha a lé szivárog, vagy sziszegő hangot hallunk, akkor nem jól zár a fedő, a kompót meg fog romlani.
A fejre állítás nálam kb. 20-30 másodpercig tart, majd ha minden rendben, akkor viszem is a száraz dunsztba az üveget. Az üveget betakarom, ne hűljön ki addig, amíg a következő üveg rebarbarakompót készül.
A folyamatot kezdem újból a következő üveggel. amint mondtam, egyszerre csak egyet.
Az elkészült rebarbarakompótokat 2 napig tartom száraz dunsztban úgy, hogy az első nap után már a tetejét kibontom, de még nem szedem ki a meleg plédből. A száraz dunszt egy hőkezelési eljárás, mely során a forró üvegeket szorosan egymás mellé helyezünk egy pléddel kibélelt dobozba, majd alaposan betakarjuk dunyhával, kabáttal, vagy párnával. Lényeg, hogy lassan hűljön ki a befőtt.
A rebarbarakompót kb. 2 hét után felbontható és fogyasztható, ha nem bírsz télig várni. Ennyi idő viszont mindenképpen kell, hogy az ízek összeérjenek és átjárják egymást.